Projekt domu – wybór kształtu, rozmieszenie pomieszczeń

Projekt domu

Projekt domu to ogromne przedsięwzięcie, które będzie wymagało dużo pracy i starannego planowania. Może się to wydawać przytłaczające, ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc w tym procesie.

Proces projektowania zaczyna się od wymyślenia pomysłów na różne przestrzenie w domu. Te pomysły mogą pochodzić z przypinek DIY na Pintereście lub od członków rodziny. Po podjęciu decyzji, od jakiego rodzaju pokoju zacząć, aby upewnić się, że mieści się on w przystępnym budżecie, nadszedł czas, aby przeprowadzić badania nad trendami w dekorowaniu domu i układami, które będą dobrze pasować do przestrzeni.

Wybór kształtu domu- o czym należy pamiętać?

Kształt domu ma istotny wpływ na powierzchnię, koszty ogrzewania i chłodzenia oraz ilość naturalnego światła.

W tym dziale opowiem o tym, o czym należy pamiętać wybierając kształt swojego domu.

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, że nie wszystkie kształty domu są dobre w każdej sytuacji. Na przykład dom w kształcie prostokąta byłby idealny dla rodziny z małymi dziećmi, która uwielbia bawić się na świeżym powietrzu na swoim podwórku. Pomaga również zastanowić się, ile sypialni i łazienek chcesz mieć w swoim domu, zanim wybierzesz kształt. Na przykład, jeśli masz dużą rodzinę lub potrzebujesz miejsca dla gości, najlepiej jest zbudować dom w kształcie litery L lub U z większą liczbą sypialni i łazienek niż mogą zaoferować inne kształty.

Idealny podział i układ pomieszczeń domu

O idealnym podziale i układzie pomieszczeń w domu powinna decydować liczba osób mieszkających w domu. Dla dużej rodziny niezbędna jest wystarczająca ilość miejsca dla wszystkich. Na przykład dom, w którym wszyscy członkowie rodziny mieszkają razem w jednym miejscu, nie wystarczy. Ważne jest, aby każdy miał wystarczająco dużo miejsca na czas w samotności i aby każdy miał swoją prywatność.

Istnieje wiele różnych sposobów na podzielenie istniejącego domu lub wybudowanie nowego. Możemy wydzielić różne przestrzenie na różnych poziomach lub zrobić je wszystkie na tym samym piętrze. Podczas projektowania nowego budynku należy również wziąć pod uwagę wielkość kuchni i dostępność w domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń.

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem ekspozycji stron świata

Ekspozycja świata może być postrzegana jako orientacja domu. Ziemia jest położona na wschód, dlatego powinna być umieszczona na ważnym miejscu w stosunku do wszystkich innych pomieszczeń, a mieszkania powinny być skierowane na południe.

– Pozytywy: Pozwala to na najlepsze wykorzystanie światła słonecznego i ciepła.

– Negatywy: Może to prowadzić do nadmiernego nasłonecznienia z jednego kierunku, co może być nieprzyjemne dla osób przebywających w niektórych pokojach.

Czy garaż powinien być częścią domu?

Garaże są często przedłużeniem domu. Są zbudowane w celu przechowywania samochodu lub dwóch i innych rzeczy potrzebnych w gospodarstwie domowym. Ale niektórzy uważają, że garaże powinny być wykorzystywane do innych celów niż tylko przechowywanie samochodu.

Niewiele osób uważa, że garaż powinien służyć do przechowywania lub budowania mebli lub mieć w nim osobny warsztat do hobby, takich jak obróbka drewna. Inni woleliby wykorzystać przestrzeń w garażu jako przedłużenie salonu, dodając w pełni wyposażoną kuchnię, jadalnię, sypialnię i salon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *