Klej poliuretanowy – jego właściwości

Kleje wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu. Nie może zatem dziwić, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kleju. Wśród nich wyróżnić można klej poliuretanowy. Jest to rodzaj kleju, który stosowany jest w specjalistycznych systemach klejenia. Najczęściej swoje zastosowanie znajduje w przemyśle i budownictwie. Wykorzystywany jest również do zastosowań dekarskich. Tak szerokie zastosowanie kleju poliuretanowego wynika z jego konkretnych właściwości.

Właściwości kleju poliuretanowego

Cechą charakterystyczną kleju poliuretanowego jest z pewnością to, iż klej ten pozwala na uzyskanie bardzo trwałych spoin. Z tego też powodu bardzo często stosowany jest w przypadku konieczności połączenia ze sobą różnych elementów konstrukcyjnych. Spoiny powstałe przy zastosowaniu kleju poliuretanowego są wytrzymałe i odporne na drgania. Dodatkowo powstałe spoiny odporne są również na zmiany temperatur. Klej poliuretanowy wykorzystywany może być do łączenia zarówno materiałów organicznych, jak i nieorganicznych. Zaletą kleju poliuretanowego jest również to, iż odporny jest on na wilgoć. Nie zmienia on swoich właściwości pod wpływem wody. Poza to wykazuje dużą elastyczność.

Specyfika kleju poliuretanowego

Klej poliuretanowy często określany jest również jako klej konstrukcyjny. Wynika to z tego, że klej ten cechuje bardzo duża wytrzymałość oraz siła klejenia. Odporny jest również na działanie środków chemicznych oraz biologicznych. Warto dodać, że klej poliuretanowy pozbawiony jest wszelkich rozpuszczalników i nie tworzy przebarwień. Dzięki temu ten rodzaj kleju nie zmienia w żaden sposób właściwości połączonych elementów. To jeden z głównych powodów tego, że klej poliuretanowy tak często wykorzystywany jest w pracach wykończeniowych.

Rodzaje kleju poliuretanowego

Kleje poliuretanowe podzielić można na jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Klej poliuretanowy jednoskładnikowy wykorzystywany jest głównie przy pracach wykończeniowych. Często stosowany jest choćby w celu przyklejenia materiałów termoizolacyjnych. Klej jednoskładnikowy swoje zastosowanie znajduje również przy wykonywaniu pokryć dachowych. Wynika to z tego, że klej poliuretanowy jednoskładnikowy odporny jest na różne temperatury. Oczywiście klej dwuskładnikowy również ma szerokie zastosowanie. Często służy do klejenia dużych elementów. Kleje poliuretanowe dwuskładnikowe podzielić można na kleje twardo-elastyczne oraz kleje elastyczne. Te pierwsze służą do klejenia dużych elementów konstrukcyjnych. Z kolei kleje elastyczne służą m.in. do klejenia laminatów bądź okładzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *