Jakie donice na balkon wybrać?

Donice balkonowe służą przede wszystkim do uprawy roślin. Powinny być praktyczne, ale również mogą służyć, jako element dekoracyjny. Wzorów, kolorów oraz materiałów, z których wykonane są donice jest bardzo wiele. Występują one w różnych rozmiarach, a niektóre z nich mogą pełnić dodatkowe funkcje. Na jakie więc się zdecydować?

Donice na balkon stojące

Przed wyborem donicy należy zastanowić się nad rodzajem rośliny, którą w niej zasadzimy oraz jej wymaganiami, a także samymi warunkami nasłonecznienia naszego balkonu. Jako rośliny doniczkowe sprawdzą się jedynie rośliny małe, nieposiadające grubego czy rozbudowanego systemu korzennego. Poza aspektami estetycznymi ważne, aby wielkość donicy była dopasowana do wysokości samej rośliny. Donice na balkon wysokie najlepiej sprawdzą się na dużych balkonach, ich niebagatelne rozmiary świetnie wpasują się w taką przestrzeń i będą wyjątkową dekoracją, a także osłoną np. roślin pnących. Na solidny balkon warto także zarezerwować donice w postaci drewnianych skrzyń, odpowiednio zabezpieczając je przed wilgocią, ewentualność stanowić tutaj mogą donice z technorattanu, które oprócz oryginalnego wyglądu są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych lub też duże donice ceramiczne, przepuszczające powietrze do całych roślin. Duże donice na balkon często wykonane są z gliny czy metalu, prezentują się bardzo dostojnie i efektownie.

Z kolei jeśli do dyspozycji mamy mały balkon, warto zastanowić się nad donicami balkonowymi pełniącymi jednocześnie funkcje taboretu czy stolika.

Donice balkonowe wiszące

Na mniejszej powierzchni lepiej sprawdzą się donice wiszące, umieszczone mogą być do wewnątrz lub na zewnątrz balkonu, wtedy będą cieszyć oko również z podwórka domu. W przypadku, gdy zdecydujemy się zawiesić nasze donice, jednym z rozwiązań mogą być skrzynki na kwiaty lub metalowe doniczki, które będą bardziej odporne na deszcz i zmiany temperatur. Dobrym wyborem mogą okazać się także plastikowe donice, które cechuje tani koszt oraz lekkością i wygoda użycia.

Niezależnie od wyboru rodzaju donicy balkonowej, należy pamiętać o takich cechach jak pojemność donicy, taka, która zapewni odpowiednią swobodę korzeniom roślin, otwory w dnie, aby nie były za małe oraz odpowiedni drenaż, który pozwoli korzeniom na dostęp do tlenu, nie dopuszczając jednocześnie do wystąpienia procesu gnilnego.

Zwrócić należy również uwagę na zastosowanie wymiennego wkładu, który ułatwi przesadzanie roślin, szczególnie jeśli chcemy często zmieniać aranżację.

Wystrój naszego balkonu zależy tylko od naszych potrzeb i preferencji, warto jednak kierować się powyższymi zasadami, aby cieszyć się jego pięknem jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *