Wykładzina w miejscu pracy jest stale narażona na różne zabrudzenia. W okresie jesienno-zimowym trudno uniknąć na przykład naniesienia błota. W zależności od specyfiki firmy mogą pojawić się też zanieczyszczenia właściwe dla zawodu, a do całorocznego ryzyka należą plamy powstające z upuszczonych przez przypadek produktów żywnościowych czy napojów. To może zdarzyć się nawet najbardziej uważnej osobie.

Jak w pierwszej kolejności zareagować, gdy pojawi się plama?

Przede wszystkim nie zostawiać czyszczenia na później! Regularne pranie wykładziny zminimalizuje ryzyko utrwalenia się zanieczyszczenia. Niektóre wyschnięte plamy mogą zmienić kolor tkaniny, a proces przywracania jej oryginalnego zabarwienia może wymagać pomocy specjalistów. Przed podjęciem się sprzątania należy też usunąć całkowicie wszelkie stałe zabrudzenie, niezależnie od tego, czy jest to upuszczona surówka czy farba. W tym przypadku, aby nie zwiększać powierzchni plamy, czyszczenie trzeba zacząć od jej zewnętrznej krawędzi. Ale aby zacząć pranie wykładzin, trzeba jeszcze osuszyć plamę białym ręcznikiem (kolorowe mogą zabarwiać).


Jeśli nie ma się pewności lub odpowiedniej wiedzy o działaniu środków chemicznych na konkretnym rodzaju tkaniny, to przed użyciem dostępnego w firmie odplamiacza powinno się sprawdzić go na małej powierzchni. Najlepiej jeśli będzie to niewidoczny fragment oraz sama plama. Konieczne jest również zapoznanie się z etykietką produktu. Po stwierdzeniu efektu można mieć pewność, że pranie wykładziny nie przyniesie odwrotnego do oczekiwanego skutku. Do wytarcia zabrudzonego miejsca lepiej używać ścierki niż szczotki, ponieważ ta druga mogłaby niepotrzebnie uszkodzić tkaninę. Delikatne ruchy uchronią przed wtarciem brudu w głąb wykładziny. Po zakończeniu czyszczenia warto przykryć te miejsce ręcznikiem aż do wyschnięcia.


Należy pamiętać, że nie wszystkie plamy mogą zejść za pomocą domowych metod. Nie oznacza to jednak konieczności wymiany wykładziny na nową. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie wówczas zwrócenie się do fachowców, dla których pranie wykładzin z trudnych plam nie będzie stanowić problemu dzięki profesjonalnemu sprzętowi i doświadczeniu.

Dodaj komentarz