Jak działają wymienniki CWU?

Wymienniki ciepłej wody są części instalacji – najczęściej w kształcie walca – przekazujące wodę w kotle do wody znajdującej się bezpośrednio w instalacjach wody użytkowej, np. kranu, prysznica. Jest to świetne rozwiązanie, gdy domownicy chcą nieco zaoszczędzić na kosztach wody. Ogrzewanie wody może sporo kosztować, jeżeli spojrzy się na to z perspektywy całego roku – dochodzi także opłata za ścieki. Pod uwagę należy także wziąć czas. Dlatego warto założyć wymiennik CWU – wymiennik ciepłej wody. 

Działanie i budowa wymiennika CWU

Wymiennik CWU zawsze dostarczy wcześniej podgrzaną już wodę w danej ilości i o oczekiwanej temperaturze. Jest to duży komfort, gdyż zwłaszcza w domach jednorodzinnych czekanie na ciepłą wodę zabiera wiele czasu.  Budowa samego wymiennika CWU przypomina bojler na kształt walca – najczęściej spotykane wersje są zbudowane ze stali oraz stali szlachetnej. 

Woda kotłowa od wody użytkowej jest w pewien sposób oddzielona, np. za pomocą cienkiej ścianki – podobnej w większości modeli. Dzięki dodatkowej izolacji, woda nie traci na swojej temperaturze i ciepło nie ucieka do otoczenia. Pojemność zależy od modelu. Głównym czynnikiem jest liczba domowników zamieszkujących gospodarstwo domowe. Im większa liczba osób, tym zbiornik powinien być większy. Jeden zbiornik jest w stanie pomieścić od niewielu, bo kilku litrów, aż do 500 litrów. Sam wymiennik CWU możemy wkomponować lub ukryć dzięki zróżnicowanym sposobom montażu. Mogą one wisieć, zintegrowane być z czymś innym lub nawet stać. To, na jaki rodzaj się zdecydujemy zależy w większości od ilości dysponowanej przez nas przestrzeni. Dodatkową zaletą wymienników stojących jest jednak to, że możemy podłączyć je do naszych źródeł grzewczych; nawet paneli słonecznych. Za izolację może odpowiadać styropian lub pianka poliuretanowa. Zależnie od stawki cenowej, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć, nasz wymiennik CWU może mieć dodatkowe funkcje – systemy sterowania pilotem, wskazywanie obecnej temperatury wody i wzgląd do niej, a także dodatkowa, zapasowa grzałka elektryczna. Elementem najważniejszym w instalacji jest tzw. wymiennik ciepła. Jest kilka kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę. Występują również pewne różnice, mające wpływ na ekonomię i ergonomię naszej instalacji, dlatego zawsze warto zaczerpnąć rady specjalisty.

Warto zainwestować w wymiennik, który nigdy nie zawiedzie oraz da nam poczucie bezpieczeństwa. O pomoc w doborze warto zapytać fachowców, którzy zajmą się także profesjonalnym procesem montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *