Fasada wentylowana – Co to jest?

Fasada wentylowana znana jest już przez wielu z nas od kilku lat. Od wielu lat była stosowana w budownictwie biurowym, hotelowym, czy też przemysłowym. Obecnie jednak częściej wykorzystuje się ją w budownictwie mieszkaniowym. Co to jest oraz czym charakteryzuje się tego typu fasada?

Fasada wentylowana jest to rodzaj systemu powłoki elewacyjnej ze szczeliną powietrzną, która występuje pomiędzy warstwą termoizolacyjną a okładziną zewnętrzną. Ściana zewnętrzna posiada budowę, która zawiera cztery elementy. Pierwszy z nich to ściana nośna, która wykonana jest z takich materiałów jak np. ceramika, beton, silikat oraz gazobeton. Istnieją jednak także izolacje termiczne, które są wykonane z wełny skalnej, pustek powietrza o grubości od 2 do 5 cm oraz tak zwana okładzina elewacyjna stanowiąca warstwę wykończeniową elewacji. W przypadku fasady wentylowanej montaż elewacji przebiega na sucho za pomocą łączników mechanicznych. Dzięki czemu temperatura nie ma wpływu na montaż jak w przypadku metody na klej. 

Fasada wentylowana-korzyści

W przypadku fasady wentylowanej mamy do czynienia z niskimi kosztami utrzymania budynku. Jej główna zaleta to fakt, że między okładziną zewnętrzną a szczeliną w ścianie budynku następuje swobodna wymiana powietrza co sprawia, że budynek staje się bardziej efektywny pod kątem elektryki. Latem jednak w wyniku nagrzewania elewacji dochodzi do unoszenia się gorącego powietrza ku górze, a w jego miejsce napływa chłodniejsze. Ten ruch powietrza sprawa, że w lecie w pomieszczeniu nie robi się duszno. Dzięki czemu będziemy ponosić mniejsze koszty za ogrzewanie. 

Z czego zbudowana jest fasada wentylowana?

Materiał izolacyjny 

Szczelnie przylega do konstrukcji ściany i jest to hydrofobizowana wełna mineralna, gdzie płyty z tego typu materiału montuje się w sposób mechaniczny za pomocą kołków rozporowych, które są dobrane odpowiednio do materiału ściany nośnej. Tego typu izolacja termiczna sprawdza się także jako izolacja akustyczna chroniąc pomieszczenie przed hałasem, który dochodzi z zewnątrz. Płyty można układać w jednej albo dwóch warstwach jednak drugi typ ułożenia ogranicza wpływ mostów termicznych. 

Okładzina zewnętrzna 

Mocowana jest do rusztu. Może być wykonana z różnego typu materiałów płyt włókno-cementowych, laminatów, elementów drewnianych oraz paneli ceramicznych, metalowych, aluminiowych oraz szklanych. Natomiast elementy zewnętrzne tego typu fasad posiadają różnego typu kształty, faktury oraz kolor. Podczas produkcji elewacji wentylowej powinniśmy zwrócić uwagę na dobór takiej okładziny, którą możemy na spokojnie stosować w budynkach na określonej wysokości i danym regionie Polski, czyli powinna być ona dobrana do warunków atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *