Wykładzina w hotelu odbarwiona przez kawę.

Specjalistyczne odplamianie wykładzin dywanowych

Zadbana Wykładzina
Kategoria:

Jednym z najważniejszych czynników negatywnie wpływających na estetyczny wygląd wykładziny są zaplamienia, które należy usuwać tak szybko jak to tylko możliwe. Można w tym celu skorzystać z porad zawartych w naszym poprzednim artykule lub zlecić czyszczenie profesjonalistom od razu. Niezależnie od podjętej decyzji plamę należy usunąć niezwłocznie, ponieważ pozostawiona do wyschnięcia może spowodować uszkodzenie runa przez jego stałe, permamentne odbarwienie - w szczególności na jasnych wykładzinach. Usunięcie barwnika jest w takim przypadku badzo trudne i znacznie podnosi koszt usługi.

Podczas prania wykładziny w korytarzu hotelowym.

Wykładzina odbarwiona na stałe?

Wśród zabrudzeń występujących na wykładzinie wiele zawiera w sobie barwniki. Zdecydowanie zalicza się do nich kawa, herbata, yerba mate czy wino. Pigmenty zawarte w tych produktach bardzo szybko wnikają w mikro pory występujące w runie wykładziny powodując nieestetyczne, widoczne gołym okiem zaplamienie. Niestety barwnikowy charakter sprawia, że powstałe plamy bardzo szybko się utrwalają powodując stałe odbariwenie. Bardzo często takie problemy występują na wykładzinach obiektowych instalowanych w biurach, hotelach, salach konferencyjnych i bankietowych gdzie pracownicy czy goście spożywają wymienione wcześniej produkty dość często.
Nie należy bagatelizować zabrudzeń pozostawionych na wykładzinach. Czyszczenie wykładzin jest wielokrotnie tańsze od ich wymiany. Modele najwyższej klasy kosztują nawet kilkaset złotych za m2 powierzchni, natomiast czyszczenie rozpoczyna się już od około 3 zł za m2. Opóźniając czyszczenie nie jesteśmy w stanie realnie ocenić, czy zabrudzenie jest standardowe i będzie je można usunąć niezależnie od interwału czyszczeń, czy też barwnikowe i należy reagować natychmiast, aby wykładzina nie została uszkodzona.

Odplamianie wykładzin przez zawodowca

Jeżeli zabrudzenie spowodowane wniknięciem barwnika w runo wykładziny utrwaliło się już w jego strukturze należy wezwać specjalistyczną pomoc. Ma to związek przede wszystkim ze środkiem chemicznym, który jest używany podczas neutralizacji i rozkładu barwników. Są to niezwykle mocne i silnie drażniące środki, które mogą być stosowane tylko przez profesjonalistów, którzy wiedzą jak ich użyć, a następnie je zneutralizować. Niestety stosowanie tak radykalnych rozwiązań wymaga wyłączenia części obiektu dla jego użytkowników i jest dosyć uciążliwe. Niewątpliwym plusem jest wysoka skuteczność działania sięgająca nawet 95% nie powodując uszkodzenia czyszczonej powierzchni dywanowej.

Należy pamiętać, że natychmiastowe usuwanie zaplamień przynosi w dłuższej perspektywie oszczędności. Wykładziny czyszczone regularnie czyści się dużo łatwiej i szybciej. Ma to znaczący wpływ na obniżenie ceny czyszczenia.

Na poniższych zdjęciach można zobaczyć jak wygląda powolny proces usuwania barwnika występującego w kawie z wykładziny hotelowej. Na ostatnim zdjęciu można zobaczyć efekt jeszcze trwającej pracy po 2 godzinach od rozpoczęcia procesu. Pranie wykładziny wraz z odplamianiem przeprowadziliśmy u jednego z naszych klientów w okolicach Katowic.