Czyszczenie dogłębne czy pielęgnacyjne?

Zadbana Wykładzina
Kategoria:

Decydując się na przeprowadzenie czyszczenia wykładziny w biurze należy wybrać włąściwą metodę. Oczywiście wybierając do wykonania tej usługi firmę profesjonalną możemy liczyć na fachową poradę. Podstawowym podziałem jest pranie dogłębne lub okresowa, powierzchowna pielęgnacja. Wybór i interwał zależy od warunków występujących w danym budynku.

Już dogłębne czy jeszcze pielęgnacyjne?

W polskich realiach wybór metody prania najczęściej pada na inwazyjne, przy użyciu natrysku pod ciśnieniem kilkudziesięciu barów ekstrakcyjne pranie wykładziny. Jest to najskuteczniejsza metoda, która pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów. Jednakże jej zastosowanie wiąże się z kilkoma niedogodnościami. Przede wszystkim usługę zazwyczaj wykonuje się w weekendy (również w nocy), tak aby powierzchnia mogłą spokojnie wyschnąć przed rozpoczęciem pracy w poniedziałkowy poranek. Także złożoność procesu wpływa na jego niską ogólną wydajność. Każdorazowo pranie dogłębne jest poprzedzone usunięciem możliwie największej ilości zabrudzeń stałych z runa wykładziny - w tym piasku. Następnie nanoszona jest duża ilość prepraratu chemicznego rozpuszczającego pozostałe zabrudzneia. Finał to płukanie przy użyciu ekstratorów przemysłowych, którego szybkość zależy od siły zabrudzeń. Dogłębne czyszczenia zazwyczaj przeprowadzane są w interwale rocznym. Z tego powodu pomiędzy czyszczeniami występuje dosyć długa przerwa, która przyczynia się do ponownego silnego zabrudzenia.

Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie czyszczeń pielęgnacyjnych pomiędzy dogłębnymi. Nie mogą one zastąpić standardowego prania, ale stanowią jego świetne uzupełnienie. Niewątpliwymi plusami są:

  • dużo większa wydajność,
  • regularne zmniejszanie warstwy brudu na czyszonej powierzchni,
  • poprawa walorów estetycznych,
  • możliwość czyszczenia nawet podczas pracy biura,
  • użycie niezwykle małej ilości wilgoci.

Czyszczenie pielęgnacyjne przeprowadza się dużo szybciej, a jego głównym zadaniem jest oczyszczenie wierzchniej warstwy runa wykładziny oraz punktowe odplamienie, które pozwala podczas czyszczenia podsawowego osiągnąć dużo lepsze efekty, a także skraca jego czas. Regularna pielęgnacja jest także tańsza.

Co mogę zrobić we własnym zakresie?

Dla przedłużenia efektu osiągniętego przez profesjonalną firmę należy poprawnie pielęgnować wykładzinę we własnym zakresie. Zazwyczaj w biurowcu za sprzątanie odpowiedzialny jest serwis sprzątający, który również odpwiada za codzienną czystość wykładzin. Najważniejszą czynnością jest odkurzanie podłóg ponieważ to piasek jest odpowiedzialny za najwięcej zniszczeń, które widać na niewłaściwie pielęgnowanych wykładzinach. Bardzo ważne, aby odkurzanie odbywało się przy użyciu odkurzacza kolumnowego stworzonego specjalnie do pielęgnacji tego typu powierzchni. Bezproblemowo usuwa on piasek, włosy i inne stałe zabrudzenia. Pracuje się nim łatwiej oraz szybciej niż zwykłym odkurzaczem "bańkowym".